Ćwiczenia międzypowiatowe „MIELEC 2018”

26 i 27 czerwca na terenie naszego powiatu odbyły się międzypowiatowe ćwiczenia pod kryptonimem „Mielec 2018”. W ćwiczeniach udział wzięły jednostki PSP z powiatów: mieleckiego, kolbuszowskiego, niżańskiego, stalowowolskiego i tarnobrzeskiego oraz wytypowanych pododdziałów Podkarpackiej Brygady Odwodowej, jednostki OSP z terenu powiatu mieleckiego, zespoły ratownictwa medycznego z Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu, patrole Policji, a także leśnicy z Nadleśnictwa Tuszyma.

Ćwiczenia składały się z czterech epizodów, nasza jednostka brała udział w drugim epizodzie, gdzie grupa osób pływa po akwenie wodnym pontonem. Nagle ponton uległ uszkodzeniu, w wyniku tego dwie osoby znalazły się w wodzie a dwie utrzymują się na pontonie. Stanowisko Kierowania dysponuje naszą jednostkę oraz jednostkę z OSP Kiełków do ewakuacji osób z wody a także z pontonu na brzeg, gdzie poszkodowanym zostaje udzielona kwalifikowana pierwsza pomoc i zostają przekazani zespołom ratownictwa medycznego.

W czwartym epizodzie również Stanowisko Kierowania dysponuje naszą jednostkę do obozu drużyny harcerskiej, gdzie w skutek silnego wiatru doszło do powalenia konarów drzew na obozowisko. Na miejsce docierają dysponowane służby, prowadzone są działania ratownicze. 5 osób zostało rannych w zdarzeniu. Rozcinane są konary drzew by uwolnić osoby poszkodowane, udzielana jest pomoc medyczna rannym. Również KDR otrzymał informację, że stan osób ewakuowanych nie zgadza się ze stanem drużyny, prowadzone są poszukiwania osób w pobliżu obozu. Na miejscu działa kilka zastępów straży pożarnej, kilka zespołów ratownictwa medycznego, wyznaczane jest również lądowisko dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Więcej informacji oraz zdjęć z ćwiczeń na stronie internetowej KP PSP w Mielcu
Podziękowania za udostępnienie zdjęć, autor Mikołaj Kopeć – Mielec 112