Podtopienia po intensywnych opadach deszczu

W dniach od 21 maja bieżącego roku, przez kilkudniowe intensywne opady deszczu doszło do lokalnych podtopień na terenie naszej gminy Przecław, a także na terenie naszego powiatu i województwa. Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej wydawał na bieżąco ostrzeżenia o niesprzyjających warunkach atmosferycznych, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyłało ostrzeżenia ALERT – RCB do osób przebywających na terenie województwa podkarpackiego, odnośnie intensywnych opadów deszczu, burz, lokalnych podtopień.

W związku z zasiniałą sytuacją pogodową do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu wpływały kolejne zgłoszenia, odnośnie zalanych dróg, podtopień domów a także budynków gospodarczych.

• 21 maja tuż po godzinie 21 dyżurny SK KP PSP w Mielcu alarmuje naszą jednostkę. Po zgłoszeniu się do dyżurnego Stanowiska Kierowania zostajemy zadysponowani do miejscowości Łączki Brzeskie – przysiółek „Zagrody” gdzie doszło do podtopień dróg a także posesji. Do zdarzenia wyjechaliśmy samochodem GLM Renault Trafic (509[R]64) w obsadzie 4 strażaków ratowników. Po dojeździe na miejsce zdarzenia działania prowadzone już były przez jednostki OSP z terenu Gminy Przecław. Działania skupiały się na zabezpieczaniu domów, przez układnie worków z piaskiem. Na miejscu pracowało kilka koparek, które dowoziły worki z piaskiem na miejsce działań. Na miejscu pracowały zastępy: OSP Przecław, OSP Łączki Brzeskie, OSP Tuszyma, OSP Dobrynin, OSP Biały Bór. Działania nasza jednostka zakończyła o godzinie 02:31.
  • Tuż po zgłoszenia zakończenia działań na Łączkach Brzeskich dyżurny SK KP PSP w Mielcu zadysponował nas do Przecławia na ulicę 3 Maja, gdzie miał być zatkany przepust. Udaliśmy się na wskazane miejsce przez dyżurnego. Droga została chwilowo zablokowana w obu kierunkach. Przy pomocy koparki udało się udrożnić przepust tak by woda mogła swobodnie płynąć. Działania potrwały do godziny 03:19, po czym nasz zastęp powrócił do koszar.
  • 22 maja po godzinie 12 dyżurny SK KP PSP w Mielcu ponownie alarmuje naszą jednostkę, tym razem zostajemy zadysponowani do Białego Boru, gdzie dochodzi do podtopień budynków mieszkalnych i gospodarczych. Miejscowe kanały nie dają rady pomieścić wody opadowej i wylewają. Działania strażaków polegają na zabezpieczeniu workami z piaskiem budynków mieszkalnych. W działaniach biorą udział zastępy OSP z Gminy Przecław.
  • Po godzinie 17 dyżurny SK KP PSP w Mielcu dysponuje nas na Biały Bór, gdzie sytuacja się pogarsza. Po dotarciu na wskazany adres przez dyżurnego na miejscu jest już zastęp z OSP Biały Bór. Po rozpoznaniu stwierdzono, że doszło do podtopienia budynku gospodarczego. Nie podjęto działań na miejscu, ponieważ sytuacja na początku Białego Boru była ważniejsza, gdzie woda podtapiała budynki mieszkalne. Zostaliśmy przedysponowani razem z OSP Biały Bór na początkowe numery domów w miejscowości Biały Bór – przy drodze powiatowej 1 176R relacji Tuszyma – Kolbuszowa.
  • Po dojeździe na miejscu pracował już zastęp z OSP Dobrynin. Doszło tam do podtopień budynków mieszkalnych a także gospodarczych, jak również infrastruktury drogowej.  Działania polegały na zabezpieczeniu budynków mieszkalnych, poprzez obłożenie workami z piaskiem. Pracowały także pompy szlamowe, które przepompowywały wodę, udrażniane były także przepusty, by woda mogła spływać. Zablokowany był jeden pas ruchu, ruch odbywał się wahadłowo, jednak zdecydowano o zamknięciu tego odcinka drogi. Na miejscu pracowały: OSP Dobrynin, OSP Biały Bór, OSP Tuszyma, OSP Kiełków, OSP Rzemień, w późniejszych godzinach również została zadysponowana pompa wysokiej wydajności, a także zastęp z JRG Mielec. Działania naszej jednostki na miejscu potrwały do godziny 24.
  • 27 maja około godziny 8:30 dyżurny SK KP PSP w Mielcu przyjął zgłoszenie o niedrożnym przepuście w miejscowości Tuszyma, przysiółek Błonie. Na miejsce został skierowany jeden zastęp z naszej jednostki. Po dojeździe na miejsce zdarzenia działania polegały na udrożnieniu przepustu, a także przepompowaniu wody. W wyniku niedrożnego przepustu woda wchodziła na posesje jednego z mieszkańców. Na miejscu pracowaliśmy kilka godzin, około godziny 12 zakończono działania i zastęp wrócił do koszar.