Pożar lasu na Łużu

Nr. zdarzenia: 19/2020

20 kwietnia, około godziny 16:30 oficer dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu odebrał zgłoszenie o pożarze lasu w miejscowości Mielec, osiedle „Łuże”

Na miejsce przez oficera dyżurnego SK KP PSP w Mielcu zostaje skierowane dwa zastępy z JRG 2 Mielec: GBARt Iveco Eurocargo (502[R]22) oraz GCBA Man TGM (502[R]25) jak również zostają zaalarmowane jednostki OSP: OSP Rzemień, OSP Tuszyma, OSP Dobrynin, OSP Przecław.

Niestety mimo ciężkich warunków atmosferycznych – zima była bez śnieżna, wiosna bardzo sucha, wilgotność ściółki i poszycia leśnego spadła poniżej 10%, ogłoszony został 3 stopień zagrożenia pożarowego w lasach w Polsce.

Około godziny 16:49 nasz zastęp GBARt Renault s170 (509[R]61) w obsadzie 8 strażaków ratowników zostaje skierowany do pożaru w Mielcu – osiedle Łuże. Po dojeździe na miejsce zdarzenia działania gaśnicze już trwają. Przy użyciu tłumic strażacy tłumią zarzewia ognia a samochody gaśnicze transportują wodę na miejsce działań i podają do samochodów, które podają wodę na linie gaśnicze. Pożarem objęte jest około 0,5 hekatra lasu. Mimo licznych sił i środków warunki atmosferyczne nie ułatwiają pracy, wysuszona ściółka oraz powiewy wiatru roznoszą zarzewia ognia na kolejne części lasu. Ogień udaje się jednak opanować przed dalszym rozprzestrzenieniem. Rozpoczyna się przelewanie pogorzeliska wodą, na miejsce dociera również traktor z pługo frezarką, oboruje pogorzelisko. Działania udaje się zakończyć tuż przed godziną 20, pogorzelisko zostało dokładnie przelane wodą, teren został sprawdzony i miejsce zdarzenia zostaje przekazane leśnikom. Kierujący Działaniem Ratowniczym zgłasza dyżurnemu zakończenie działań i powrót jednostek.

Siły i środki:

• JRG 2 Mielec: GBARt Iveco Eurocargo (502[R]22), GCBA Man TGM (502[R]25)
  • OSP Rzemień: GBARt Man TGM (509[R]62)
  • OSP Tuszyma: GBARt Renault S170 (509[R]61)
  • OSP Przecław: GBARt Mercedes Benz Unimog (509[R]65)
  • OSP Dobrynin: GBM Jelcz (507[R]61)