Pożar sadzy w kominie w budynku mieszkalnym w Tuszymie

Nr. zdarzenia: 23/2020

29 maja bieżącego roku po godzinie 16 Dyżurny Operacyjny pełniący służbę na Stanowisku Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu przyjął zgłoszenie o pożarze sadzy w przewodzeni kominowym w miejscowości Tuszyma.

Na miejsce przez dyżurnego SK KP PSP w Mielcu zostały zadysponowane dwa zastępy Straży Pożarnej: GBARt Iveco EuroCargo z JRG 2 Mielec (502[R]22) oraz GBARt Renault S170 (509[R]61) OSP Tuszyma.

Nasza jednostka do zdarzenia wyjechała samochodem GBARt Renault S170 (509[R]61) w obsadzie 4 strażaków ratowników, po dojeździe na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu przez dowódcę zastępu okazało się, że nie ma jak wejść na dach, dowódca zgłosił dyżurnemu SK KP PSP w Mielcu o dyspozycję na miejsce podnośnika hydraulicznego z koszem.  Na miejsce zdarzenia dotarł także zastęp z JRG 2 Mielec, Dyżurny Operacyjny potwierdził i zadysponował na miejsce podnośnik hydrauliczny z JRG 2 Mielec: SH-25 Man TGL (502[R]53)

Piec został zabezpieczony, po dojeździe na miejsce podnośnika hydraulicznego i rozstawieniu dwóch strażaków ratowników zostało podniesionych na wysokość komina, został zrzucony do komina proszek gaśniczy, następnie działania polegały na przeczyszczeniu przewodu kominowego przy użyciu wycioru. Strażacy również wybrali przez drzwiczki kominowe sadze, która opadła na dół po wyczyszczeniu przewodu kominowego.  Dowódca zakończył działania po godzinie 18, miejsce zdarzenia zostało przekazane właścicielowi i zastępy wróciły do jednostek.