Pożar sadzy w przewodzie kominowym

Dziś około godziny 10:20 Oficer Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu odebrał zgłoszenie o pożarze sadzy w przewodzie kominowym w miejscowości Tuszyma – przysiółek Kolonia.

Na miejsce przez Oficera Dyżurnego SK KP PSP w Mielcu skierowane zostały: jeden zastęp z JRG 1 Mielec – GCBA Man TGM (501[R]25) oraz OSP KSRG Tuszma – GBA Renault S170 (509[R]61).

Po dotarciu na miejsce zastępów i rozmowie z osobą zgłaszająca przystąpiono do działań. Zadymienie było bardzo duże, przy użyciu drabiny nasadkowej strażak zabezpieczony w szelki bezpieczeństwa a także aparat ODO mógł wejść i przystąpić do gaszenia płonącej sadzy w kominie przy użyciu piasku. Przy użyciu wyciora kominiarskiego przewód kominowy, a w nim płonąca sadza została zepchnięta na dół przewodu kominowego, a przez wyczystkę została wybrana i dogaszona. Przewód kominowy został jeszcze dokładnie sprawdzony i wyczyszczony. Kierujący Działaniem Ratowniczym zgłosił Oficerowi Dyżurnemu SK KP PSP w Mielcu zakończenie działań i powrót zastępów do koszar. Działania potrwały do godziny 12:30.

Sezon grzewczy się już zaczął, dlatego przypominamy, że czyszczenie kominów jest obowiązkowe przynajmniej raz w roku. Koszt wezwania kominiarza nie jest wygórowany, a brak rachunku czy protokołu potwierdzającego coroczny przegląd kominiarski może spowodować, że nie dostaniemy odszkodowania po pożarze.

W przypadku zaistnienia pożaru w kominie należy:

• wykonać połączenie na numer alarmowy 998 lub 112, wezwać Straż Pożarną, podając szczegółowo co się dzieje i jak dojechać do danego budynku,
• wygasić ogień w piecu, kominku,
• zamknąć dopływ powietrza do pieca od dołu i od góry (z braku powietrza ogień z czasem wygaśnie),
• przez cały czas dozorować całą długość przewodu kominowego od strony pomieszczeń,
• zabezpieczyć do ewentualnego użycia środki gaśnicze, np. gaśnice, koc gaśniczy, podpięty wąż do instalacji wodnej, wodę w pojemniku,
• udostępnić pomieszczenia i udzielić niezbędnych informacji przybyłym strażakom.
NIE WOLNO wlewać wody do palącego się komina, gdyż grozi to jego rozerwaniem.
• Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad).

Updated: Listopad 17, 2018 — 4:24 pm